Rejs po Pętli Żuławskiej – dlaczego warto?

0
Share

Żuławy to idealny kierunek dla osób, które nie cierpią nudy. Wysoka różnorodność aktywności sprawia, że znalezienie czegoś dla siebie, to tylko kwestia czasu. Świetną propozycją wydaje się być rejs po Pętli Żuławskiej. Stanowi ona miejsce spotkania trzech rzek (Wisła, Nogat, Szkarpawa) oraz Zalewu Wiślanego. Malownicza przyroda zapiera dech w piersiach, więc nawet najbardziej wymagające osoby będą zachwycone. Każda pora roku jest wyjątkowa! Rejs generuje mnóstwo pozytywnych emocji nie tylko w ciepłe, ale również chłodne miesiące.

Sieć portów żeglarskich

Na rejs po Pętli Żuławskiej chętnie decydują się miłośnicy żeglarstwa. W dużej mierze odpowiada za to nowoczesna infrastruktura techniczna. Rozbudowana sieć portów, przystani żeglarskich oraz pomostów cumowniczych sprawia, że każdy „wodniak” będzie w stu procentach usatysfakcjonowany. Na uwagę zasługuje fakt, że są to obiekty spełniające szereg restrykcyjnych norm oraz standardów europejskich. Zostały one stworzone w ramach projektu „Pętla Żuławka – rozwój turystyki wodnej”. Przyczynił się on do gwałtownego rozwoju turystyki regionalnej.

Szlak „Zalew Wiślany”

Szlak „Zalew Wiślany” ma kształt literki Y. Po stronie północnej znajduje się rzeka Szkarpawa, która prowadzi do Gdańska. Ramię południowe stanowi podejście na drogę wodną do Elbląga. Bezpieczna żegluga po omawianym akwenie wymaga posiadania patentu żeglarskiego lub motorowodnego. Osoby bez uprawnień nie są dostatecznie przygotowane na to, aby udać się w samotną podróż po nieznanych wodach. Na specjalną uwagę zasługuje port Kąty Rybackie, gdzie znajduje się przystań jachtowa (dla jachtów o zanurzeniu do 1,5 m).

Szlak „Nogat”

Znajdują się tutaj cztery śluzy, czyli Biała Góra, Szonowo, Rakowiec, Michałowo. Nogat stanowi prawe ramię delty Wisły. Mierzy ono aż 62 km! Warto wiedzieć, że opisywana rzeka na całej swojej długości płynie przez Żuławy Wiślane. Osoby, które będą przemieszczać się jachtem żaglowym muszą mieć świadomość, że w wielu miejscach konieczne jest położeniu masztu. Najniższy most stały zlokalizowany jest w Kępkach.

Related Posts