Żuławskie rejsy wodnymi kanałami

0
Share

Spokojne wody kanałów na Żuławach Wiślanych są idealnym miejscem do korzystania ze spokojnych rejsów statkami turystycznymi. Z dala od gwaru miejskiego i cuchnących spalin, żuławskie łono natury koi nerwy, niweluje stres i relaksuje lepiej niż profesjonalny masaż w salonie odnowy biologicznej. Jeżeli ktoś pragnie się wyciszyć, odpocząć i cieszyć urokami przepięknej przyrody, wyprawa statkiem po trawiastych kanałach będzie doskonałym wyborem.

Rejs Kanałem Elbląskim

Na żuławach Wiślanych istnieje wiele firm, które oferują rejsy statkami spacerowymi po różnych obszarach tego kolorowego regionu. Jednym z takich spływów jest rejs Kanałem Elbląskim, gdzie czysta woda i ćwierkające fruwaki umilają czas wypoczywającym turystom. Start rejsu rozpoczyna się w Elblągu, gdzie statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej zapraszają na swój pokład wszystkich miłośników wodnych wędrówek. Podczas wycieczki statek przepływa przez rozmaite śluzy i pochylnie, docierając prosto do wioski Małdyty. Warto dodać, że w trakcie przeprawy łódka z turystami pokonuje różnicę 100 metrów wysokości. Małdyty to wioska, która zapuściła swoje korzenie jeszcze za panowania zakonu krzyżackiego. Rycerze z krzyżami używali jej jako folwarku zakonnego. Cały rejs ma 46 km długości i jest wspaniałym doświadczeniem zarówno dla starszych, jak i tych najmłodszych żeglarzy.

Rejs na Jeziorze Drwęckim

Kolejną atrakcją wodną jest rejs po Jeziorze Drwęckim, gdzie krystalicznie czysta woda odbija światło słoneczne lepiej niż lustro. W oddali maluje się ostródzka panorama, a w wodzie można dojrzeć pływające tuż pod powierzchnią ryby. Statek płynie wokół wyspy Orzechowej, kierując się w stronę północnej części jeziora. Przepływa obok miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się osada Piławki. A następnie kieruje się prosto pod Żelazny Most, który stanowi kawał imponującej konstrukcji. Jest to naprawdę niezapomniane przeżycie w towarzystwie przemiłej załogi.

Rejs śladami Jana Pawła II

A jeżeli ktoś ma ochotę podążyć śladami papieża Jana Pawła II, powinien zdecydować się na rejs na odcinku Kanału Elbląskiego i Miłomłynu. Jest to trasa, którą Karol Wojtyła pływał w latach 1957-1958. Statek spacerowy sunie sztucznym kanałem, który usadowiony jest w samym środku malowniczego pejzażu. Jest to najstarszy odcinek Kanału Elbląskiego. Zanim dopłynie się do Miłomłyna, statek przepływa też przez Ostródę, gdzie rozpoczyna się „papieska trasa”. Warto zaznaczyć, że na cześć papieża wzniesiono pomnik z granitu, nieopodal którego zasadzono dąb. Podczas tej „wodnej pielgrzymki” można podziwiać urokliwe dary matki natury i kilka zabytkowych obiektów. Dzięki temu cała wyprawa staje się nie tylko relaksująca, ale też bardzo atrakcyjna.

Żuławy Wiślane doskonale wiedzą, jak sprawić, aby dni urlopowiczów opiewały w promyki słońca, nawet te pochmurne i deszczowe. Urzekająca monotonia tego regionu skrywa w sobie uśpioną magię, która zaczyna ożywać, jak tylko znajdziemy się w samym sercu tej kuszącej krainy. Wystarczy tylko raz zakosztować żuławskiej przygody, aby zrozumieć, że jest to jedne z tych miejsc w Polsce, które na zawsze powinno pozostać niezmienione.

Related Posts