Niebezpieczne grzybobranie – policja apeluje o rozwagę

0
Share

Zbieranie grzybów to hobby wielu osób. Niestety, może ono okazać się niebezpieczne. Nie każdy zachowuje należytą rozwagę. Każdego dnia policja otrzymuje zgłoszenia o nowych zaginięciach. Warto zaznaczyć, że nawet ci, którzy znają las jak własną kieszeń, nie mogą czuć się w stu procentach bezpiecznie. Wędrówka w pojedynkę może okazać się tragiczna w skutkach. Trzeba pamiętać, że zmysł orientacji bywa zawodny, więc warto jest zachować wyobraźnię.

Nikt nie może czuć się bezpiecznie

Sezon na grzyby w pełni. Policja apeluje o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nikt nie może czuć się w pełni bezpiecznie! Nawet doświadczeni grzybiarze mogą stracić orientację w terenie. Czasami wystarczy tylko chwila, aby zgubić trop. Dotarcie do drogi może okazać się zbyt wyczerpujące. Nie można zapomnieć, że w środku gęstego lasu trudno o zasięg sieci komórkowej. Zadzwonienie o pomoc nie jest wcale oczywiste, gdyż może okazać się, że telefon nie chce współpracować.

Osoby zagubione w lesie

Sierż. szt. Karolina Figiel z KPP Nowy Dwór Gdański mówi:

W sezonie grzybobrania policja odbiera zgłoszenia o osobach, które zgubiły drogę w lesie. Szczególnie jesienią szybko zapadający zmrok stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu poszukiwań, dlatego na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe.

Osoby, które mają w planach samotne wyprawy do lasu powinny poinformować swoich najbliższych o tym, w jakie rejony wyruszają. Ponadto, należy ustalić orientacyjną porę powrotu do domu. W przypadku zaginięcia krewni będą mogli szybko rozpocząć poszukiwania. Wiadomym jest, że w nocy przeszukiwanie zadrzewionych terenów stanowi wyzwanie.

Troska o środowisko naturalne

Grzybiarze muszą troszczyć się nie tylko o siebie, ale również środowisko naturalne. Policja przestrzega:

Pamiętajmy również o tym, żeby w lesie nie hałasować by nie spłoszyć zwierząt, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne. Śmieci należy zbierać do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabrać je ze sobą.

Related Posts