Planujesz wizytę na Żuławach, jednak nie masz pojęcia, jakie elementy są godne uwagi? Z pewnością musisz zobaczyć domy podcieniowe, z których słynie opisywany region. Trudno wyobrazić sobie bez nich żuławski krajobraz. Wiele osób uważa, że są to prawdziwe cuda architektoniczne, których nie można znaleźć w innych częściach Polskich. Faktem jest, że skrywają one wiele tajemnic, więc warto poznać ich historię.
Czym są domy podcieniowe?
Na początku dobrze jest wyjaśnić, czym są domy podcieniowe. To pewnego rodzaju zamknięta wystawka, która przylega do ścian budynku. Jest ona wsparta na charakterystycznych słupach. Zasada jest prostsza – im większy majątek, tym większy podcień. Niestety spora część domów podcieniowych popadła w ruinę. Oczywiście widnieją one na liście zabytków, jednak nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie przeszły konserwację. U rodowitych mieszkańców budzi to smutek, ponieważ omawiane konstrukcje stanowią nieodłączną część żuławskiej tradycji.
Gdzie znajdują się domy podcieniowe?
Sporo domów podcieniowych zostało odnowione przez właścicieli. Dzięki temu mogą one zachwycać mieszkańców Żuław oraz turystów. Przywrócenie im pierwotnego wyglądu wymagało ogromu pracy oraz zaangażowania. Istotną rolę odegrały również pieniądze. Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby przywrócić podcień do stanu użyteczności. Pewne jest to, że efekt końcowy zapiera dech w piersiach! Będąc w okolicy warto zajrzeć do Steblewa. Można tutaj obejrzeć dwa domy z podcieniami, które pochodzą z XVIII wieku!
W Orłowie znajduje się dom z wąsami. Na specjalną uwagę zasługują także bogato zdobione drzwi – niektórzy uważają, że są one najpiękniejsze w całym regionie. Ogrom zabytków znajduje się również we wsi Żuławki. Domy podcieniowe posiadają holenderskie flizy, co czyni je unikatowymi. W Cyganku można podziwiać dom podcieniowy Mały Holender, który został wzniesiony w XVII wieku. Trzeba wiedzieć, że wewnątrz budynku funkcjonuje kawiarnio-restauracja, w której można odpocząć i posilić się przed dalszą podróżą.