Osada Sztutowo prawdziwą perełką Żuław Wiślanych

0
Share

Witamy wszystkich w nadmorskiej osadzie Sztutowo, która jest malowniczą wizytówką Żuław. Ta przepiękna miejscowość w północno-wschodnim obszarze województwa pomorskiego jest idealnym przykładem kojącej atmosfery, jaką oferują Żuławy Wiślane. Sztutowo położone jest z dala od miejskiego zgiełku i kopcących fabryk, dzięki czemu jest wprost idealne na zaczerpnięcie świeżego powietrza i naładowanie wyczerpanych pracą baterii.

Bogata historia Sztutowa

Sztutowo jest elementem żuławskiego krajobrazu od 700 lat, z historią sięgającą aż do XIII wieku, gdy osadą władał jeszcze słynny Zakon Krzyżacki. Z biegiem czasu wioska coraz bardziej się rozwijała i przyjmowała w swoje progi coraz więcej mieszkańców. W pierwszej połowie XV wieku wybudowano tam karczmę, a także stadninę koni, z której korzystali rycerze zakonu. Przez następne stulecia Sztutowo doświadczało różnych wzlotów i upadków, aż w 1920 włączono je pod rządy Wolnego Miasta Gdańsk.

Dlaczego Sztutowo jest tak wyjątkowe

Obecnie mieścina znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Powodem tego jest niezwykle bogata fauna i flora i specyficzny bioklimat. Położenie Sztutowa jest naprawdę urzekające. Na południe od wioski biegnie rzeka Szkarpawa, na zachód Wisła Królewiecka, a wschód pokrywają przejrzyste wody Zalewu Wiślanego. Wioska leży tuż przy Morzu Bałtyckim, którego fale muskają ją od północy. Całą powierzchnię, na której leży Sztutowo, ukształtowały morskie prądy i woda z Wisły przez nanoszenie piachu i mułu.

Najciekawsze atrakcje nadmorskiej mieściny

Dla osób szukających urozmaiconych form wypoczynku, Sztutowo może być strzałem w dziesiątkę. Turyści mają do dyspozycji nie tylko atrakcje ufundowane przez samą matkę naturę. Organizowane są też imprezy rozrywkowe i eventy sportowe jak chociażby Piknik Królewski, czy Sztutowskie Lato. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z profesjonalnej szkółki, a amatorzy wodnych przygód mają okazję wypożyczyć sprzęt i spenetrować okoliczne wody. Sztutowo oferuje też wiele atrakcyjnych szlaków rowerowych, szlaków na piesze wędrówki i trasy do uprawiania Nordic Walkingu. Ponadto, jest tutaj wiele zabytkowych obiektów, budowle hydrotermiczne i ciepła atmosfera, którą zapewniają gościnni mieszkańcy.

Nieopodal wioski znajduje się jeszcze jeden obiekt, który podczas II wojny światowej był jednym z najokrutniejszych miejsc na polskich terenach. Jest to nazistowski obóz koncentracyjny – miejsce stracenia ponad 110 tysięcy osób.

Related Posts