Bliższe spojrzenie na żuławskie zabytki hydrotechniczne

0
Share

Żuławy Wiślane to kolebka zabytków hydrotechnicznych, które obecnie pełnią funkcję atrakcji turystycznych w całym regionie. Zdewastowane przez czas, częściowo zniszczone przez wojny i zatopione w gąszczu roślinności, te wspaniałe relikty można podziwiać na wielu żuławskich trasach rowerowych.

Jednym z najbardziej interesujących artefaktów jest pompa parowa, którą wprowadzono jako alternatywę dla popularnych wiatraków żuławskich. Obecnie pompa nie spełnia już swojej powinności, jednak i tak nie może narzekać na brak turystów. Żuławy Wiślane to również kraina pięknych mostów, z których niejeden może być uznany za perełkę wczesnej architektury. Można nawet natrafić na stare mosty zwodzone, które w dalszym ciągu używają oryginalnych mechanizmów.

Nie należy też zapominać o gęstej sieci kanałów, które są nieodzownym elementem żuławskiego krajobrazu. Te wąskie koryta wyposażono w funkcjonalne śluzy i służą jako szlaki wodne na całym obszarze Żuław Wiślanych. Po kanałach pływają statki spacerowe i barki, fundując uczestnikom relaksujący wypoczynek na łonie natury.

Related Posts