Na Żuławach Wiślanych odkryto stare drzewa owocowe

0
Share

Kiedy myślimy, że Żuławy Wiślane nie mogą nas już niczym zaskoczyć, ten malowniczy region szybko wprowadza nas z błędu. Jednym z najnowszych odkryć są historyczne drzewa owocowe. Jakiś czas temu, podczas pieszej wędrówki pomologicznej, natrafiono na stare drzewa owocowe, które były częścią dawnego sadu na Żuławach Wiślanych.

W związku ze znaleziskiem zorganizowano projekt edukacyjny. Skupiał on szkolenia przeznaczone dla pasjonatów drzew owocowych, a także promowanie i ochronę starych odmian drzew. W wydarzeniu udział wzięli nauczyciele, sadownicy, działkowcy, sołtysi i mieszkańcy Żuław. Podczas imprezy można było sprawdzić się w kulinarnych konkursach obejmujących zbieranie owoców, przyrządzanie potraw i tworzenie przetworów owocowych. Potrawy można było przygotowywać według własnych przepisów, nawet tych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Finał konkursu odbył się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

Podczas eventu zasadzono też 30 drzew owocowych, które dzisiaj dekorują podwórza domów prywatnych i skwerki przy budynkach instytucji publicznych.

Related Posts