Dziecko uzależnione od słodyczy – jak poradzić sobie z problemem?

0
Share

Uzależnienie od słodyczy nie jest rzadkim zjawiskiem. Warto podkreślić, że dotyka ono nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Niestety – spożywanie wysokokalorycznych przekąsek może skutkować otyłością, więc nie należy ignorować problemu. W przypadku dużej nadwagi wskazany jest kontakt z profesjonalnym dietetykiem, który specjalizuje się w leczeniu małoletnich. Zastanawiasz się, jak zachęcić swoją pociechę do zmiany nawyków żywieniowych? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które ułatwią to zadanie.

Pyszne i zdrowe owoce!

Zamiennikiem słodyczy są smaczne, a zarazem wartościowe owoce. Ważne jest to, aby wprowadzić je do codziennego jadłospisu. Należy jednak ograniczyć owoce o wysokiej zawartości cukru, które jednocześnie są mocno kaloryczne. Wszystko w nadmiarze szkodzi! Właśnie dlatego jadłospis malucha powinien wyróżniać się różnorodnością. Twoja pociecha wykazuje niechęć do zdrowej żywności? Pamiętaj, że sposób podania również się liczy! W sieci można znaleźć ogrom inspiracji, dzięki którym stworzenie miłych dla oka deserów nie będzie żadnym wyzwaniem.

Samodzielnie przygotowane wypieki

Jeśli smyk jest przyzwyczajony do słodkich przekąsek, to warto jest przygotowywać wypieki samodzielnie. Dzięki temu można mieć pełny wpływ na to, jakie składniki zostaną wykorzystane. Warto dowiedzieć się, jaki cukier stanowi najmniejsze obciążenie dla organizmu. Z pewnością nie jest to cukier trzcinowy, ani kokosowy! Godne uwagi są naturalne słodziki (np. ksylitol), jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla dzieci. Jeśli nie chcesz popełnić błędu, to umów się na konsultację z dietetykiem lub poradę online. Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.

Domowe kakao

Domowe kakao to kolejna propozycja dla małych łasuchów. Istotne jest jednak to, aby unikać gotowych produktów, które są naszpikowane konserwantami. Ich smak pozostawia wiele do życzenia – dodatkowym minusem jest zerowa ilość składników odżywczych. Gorący napój przygotowany według tradycyjnej receptury przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym.

Related Posts