Ugryzienie psa – jak należy postępować?

0
Share

Wymarzony urlop nie zawsze przebiega spokojne i zgodnie z oczekiwaniami. Należy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach – szczególnie, jeśli mamy pod opieką dzieci. Zbliżanie się do nieznajomych zwierząt jest przejawem braku odpowiedzialności. Nawet uroczy York może zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. Warto zaznaczyć, że nigdy nie wiadomo, w jaki sposób zareaguje zwierzak, a więc nie warto go prowokować. Zdarza się tak, że agresywny pies atakuje bez wyraźnego powodu. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu! W przypadku ugryzienia warto jest stosować się do poniższych wskazówek.

Dokładne oczyszczenie rany

Warto wiedzieć, że pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia przez psa może zmniejszyć ryzyko zarażenia się wścieklizną. Podstawą jest dokładne oczyszczenie oraz odkażenie rany. Warto jest posiadać spirytus lub wodę utlenioną. Ranę należy również owinąć bandażem. W przypadku intensywnego krwawienia niezbędne jest jego zatamowanie. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z pomocy lekarskiej. Fachowa pomoc medyczna jest absolutnie niezbędna, jeśli nie mamy pewności, czy pies był szczepiony na wściekliznę.

Szczepionka przeciw tężcowi

W zdecydowanej większości przypadków trudno jest zidentyfikować właściciela agresywnego psa. Warto wziąć pod uwagę, że nie wszyscy posiadacze czworonoga systematycznie odwiedzają gabinet weterynarza. Szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe, jednak nie oznacza to, że wszyscy się do tego stosują. Ugryzienie psa może więc zakończyć się szczepionką przeciw tężcowi. Nie jest ona potrzebna, jeśli od poprzedniej dawki minęło mniej niż pięć lat.

Antybiotykoterapia po ugryzieniu psa

Ciężkie ugryzienie przez psa wymaga kontynuowania leczenia w domu. W przypadku ran ciętych niezbędne jest założenie szwów, które muszą zostać wyjęte po kilku tygodniach. Konieczna może również okazać się antybiotykoterapia, które przyspiesza powrót do zdrowia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych powikłań. Pacjent musi bacznie obserwować proces gojenia się rany. Nie można również zapomnieć o zmianie opatrunków.

Related Posts